Haber

Taksiciler Odası Başkanı Aksu: Taksi toplu taşımadan ucuz

İSTANBUL Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu “Toplu taşımaya yoğunluktan binemeyenler, taksi toplu taşımadan ucuz olduğu için taksiye yöneliyor. Taksi tarifesi artmalı” dedi. Aksu, “Bekleme, açılış ve kilometre ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılmasını İBB’den talep ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu taksi fiyat tarifelerini işaret ederek, “Toplu taşımaya yoğunluktan binemeyenler, taksi toplu taşımadan ucuz olduğu için taksiye yöneliyor. Taksi tarifesi artmalı” sözünü kullandı.

Yolcu sayısına bağlı olarak konuştuğunu belirten Eyüp Aksu, “İstanbul’da taksimetre fiyatları toplu taşımaya oranla çok ucuz kaldı. İstanbul halkı ağır saatlerde toplu ulaşımı yoğunluktan ötürü kullanamıyor. Bütün vatandaşlarımız, taksimetre fiyatları toplu taşımaya nazaran çok ucuz olduğu için herkes taksiyi tercih etmeye başladı. Bizim masraflarımıza ise yüklü ölçüde artırım yapıldı, bu işi sürdürebilmemiz ismine taksimetre fiyatlarına artırım yapılmasını talep ediyoruz. Biz toplu taşıma aracı değiliz, biz ucuz kaldık. En az yüzde 50 oranında artırım talebimiz var. İstanbul’da trafik çok yoğun, bazen trafikte kilitlenip kalıyoruz. Bekleme, açılış ve kilometre ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılmasını İBB’den talep ediyoruz. Örnek veriyorum, Şirinevler’den taksiye bindiğinizde İncirli’ye geldiğinizi düşünün toplu taşıma iki şahıstan 24 lira alıyor, üç bireyden 36 lira alıyor. Biz ise taksilerde indi bin 28 lira alıyoruz. O aralık 28 TL’yi geçmiyor. Düşünün üç kişi yolculuk yaptınız, bu yolculuğu toplu taşımayla yaparsanız 36 lira ödeyeceksiniz, taksi ile yaparsanız 28 lira ödeyeceksiniz. Taksi toplu taşımadan çok ucuz kaldı” dedi.

“YARIM SAAT, BİR SAAT KULLANIYORSUN BAZEN 50 LİRA YAZMIYOR”Taksi ücret tarifesini düşük bulduğunu ifade eden taksi şoförü Emrah Kınay ise, “Geçen Marmaray’a bindim 16 lira olmuş, otobüse biniyorsun 7-8 lira, taksiye binersin daha düzgün. Yarım saat, bir saat kullanıyorsun bazen 50 lira yazmıyor. Açılışı 9 lira 80 kuruş. Ben olsam ben de taksi kullanırım, Lider Eyüp Aksu’ya katılıyorum. Gerekeni söylemiş, doğruyu söylemiş” diye konuştu.

“TAKSİLERDE FİYATLAR GEREĞİNDEN KIYMETLİ TÜRK YOLCUNUN TAKSİYE BİNEBİLMESİ LAZIM”Taksi fiyatlarının yerli yolcu için yüksek bulduğunu söyleyen taksi şoförü Volkan Çalışkan, “Fiyatlar şu an bana kalırsa taksilerde gereğinden fazla değerli. Fiyatlar düşürülmeli, Türk yolcular binemiyor, yabancı yolcular binebiliyor. Yolcu seçen taksiciler de çok, aralık beğenmiyorlar, gitmek istemiyorlar. Yıl sonundan sonra ocak ayında tarifeye zati bir daha artırım gelecek. Az evvel bir yolcum belli bir uzaklık geldi ve 150 TL ödedi, bundan birkaç ay sonra bir dahaki sene tahminen de 200-250 TL’ye gelecek. Bu taksiciler için iyi bir şey değil, Türk yolcunun da bu taksiye binebilmesi lazım. Her şeyin fiyatı düşmeli, taksimetrenin de öyle. Taksiler sadece yabancılara özel olmamalı, ben ileriden yolcu alsam ve o yabancı olsa düşünmeden taksiye binebiliyor. Türk yolcu ise taksiye binerken düşünüyor” şeklinde konuştu.

“FİYATLARLA ALAKASI YOK” Eminönü’nde esnaf olduğunu ve birçok vakit toplu taşıma yerine taksi kullandığını belirten Miraç Bıyıklı ise, “Taksiye ihtiyacı olanlar, acele işi olanlar biniyor. Taksi bulamıyoruz, taksi sayısı eksik. Benim iş yerim var Eminönü Tahtakale’de, burada esnafım. Bu noktada 30-40 dakika taksi beklediğimiz oluyor. Fiyatlarla alakası yok, kendini uyanık sanan taksi şoförleri var, özellikle Arap müşterilerin peşindeler, kimi zaman da boşlar ve müşteri almıyorlar. Dürüst taksiciler de var onlar ise ekmeğinin peşinde” tabirlerini kullandı.

“TAKSİ FİYATLARI UCUZSA NEDEN SAYISINI ÇOĞALTMIYORLAR?”Toplu taşımada yoğunluk görmediğini söyleyen yolcu Şemsettin Öztürk de, “Metrobüste de, otobüste de, tramvayda da yer bulabiliyoruz. Mesela birazdan gelen otobüs boş gelecek, iş saatlerinde yoğunluk olabilir. Taksi fiyatları ucuzsa neden sayısını çoğaltmıyorlar? Fiyatlarla alakalı değil, ucuz olduğunu da sanmıyorum. Olağan, taksiciyi de ziyan ettirmeyen, iktisadını kaldıran, kimseyi üzmeyen bir biçimde. Toplu taşıma da daima artan nüfustan ötürü ağır olabilir, ancak iş çıkış saatlerinde ağır oluyor. O saatlere de fazla sefer koysalar, bu defa o otobüsler öğle saatlerinde iş yapamayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu