Haber

İYİ Parti Çömez’den “Kılıçdaroğlu” yanıtı: Seçim ikinci tura kalırsa tüm desteğimizi Erdoğan’a yoğunlaştıracağız

ÂLÂ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkarak 6’lı Tablo’dan ayrıldı. İYİ Parti’nin bundan sonra nasıl bir yol haritası izleyeceği merak konusu olurken dikkat çeken bir açıklama geldi.

“SEÇİM İKİNCİ TUR OLURSA ERDOĞAN’A TÜM DESTEĞİMİZİ BAŞLATACAĞIZ”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, Halk TV’de GÜZEL Parti’nin 2. olası seçimde Erdoğan-Kılıçdaroğlu arasında oynanacak yarış için nasıl bir strateji izleyeceği sorusuna, “Siyaset işin ta kendisidir. çözüm sanatı. Sonuç gerektirir. Erdoğan rejimini tek güçlü adayla devirmeye çalışıyoruz. Devam etmek istiyoruz. Ara formül ile tablo bütünlüğünün devam etmesi demokrasi açısından önemlidir. Seçim ikinci tura kalırsa tüm desteğimizi Erdoğan’a akıtırız.” yanıtını verdi.

“SÜREÇ DAHA DİPLOMATİK YÖNETİLEBİLİR”

Çömez, “Süreç daha diplomatik ve daha uyumlu yönetilebilirdi. Hala bu şans var mı, ben hala şans olduğunu düşünüyorum. Amaç Türkiye’yi içinde bulunduğu vahim durumdan kurtarmak. Bakalım ne olacak” Önümüzdeki günlerde hep birlikte 6′ lık tablonun tezini savunan herkesin aynı fikirde olacağını biliyorum.

“SÖZLEŞME METİNİNE UĞRADIK”

Bakmamız gereken Türkiye’nin geleceğidir. Kurulduğu günden bu yana yapılan tüm çalışmalara ve masanın yaptığı açıklamalara bağlıyız. Yapılan tüm işleri çok pahalı buluyoruz. Yüzlerce sayfadan oluşan anlaşma metnine sonuna kadar bağlıyız ve onu savunuyoruz. 26 Ocak tarihli görüşmede denildi ki; Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde 6 liderin ortak karar alacağı ve bunun dayatma mantığıyla yapılmayacağı vurgulandı.

“AKŞENER PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADI”

Akşener bey ben aday değilim dedi. İkincisi, ortak bir karar alınması gerektiğini ve ortak bir zeminde hareket etmemiz gerektiğini her zaman vurguladı. Dayatmalara itiraz ettiğini, noter olmadığını defalarca dile getirdi. Son toplantıda bir adaylık söz konusuydu. Sayın Akşener partimizin görüşlerini ortaya koydu.

“ANKET SONUÇLARINDA VERİLER BİRAZ TUTUKLU”

Anket sonuçlarımızdaki veriler biraz tereddütlü. 28 Şubat bildirisini vurgulayarak anket daveti yaptık. Her bir tarafın önerdiği bir anket şirketi tarafından yapılacak anketlerin ortalamasının alınması önerildi.

“HALA MASADAYIZ”

Altını açıkça çiziyoruz. Anlaşma metinlerine tamamen bağlıyız. Biz sofradan ayrılmadık, hala sofradayız. Cumhur İttifakı’nın, Erdoğan’ın ve yandaşlarının el ovuşturmasına asla ama asla izin vermeyeceğiz.

“İLKELERE UYULURSA KEMAL BEY’İN ADAYLIĞINA İTİRAZ YOKTUR”

Erdoğan’ın tek adam rejimini şiddetle reddediyoruz. Kemal Bey’in adaylığına bir itiraz yok. Kemal Bey değerli ve kıymetli bir siyasetçidir. Akşener Bey bugün de dahil bizimle yaptığı toplantılarda bunları kendisi için tekrarladı. Karşı çıktığımız şey ilkelerden sapmadır. Bu ilkelere uyulduğu takdirde Sayın Kemal’in adaylığına bir itirazımız yoktur. Diğer altı siyasi parti tarafından belirlenecek 6 farklı anket şirketinin verilerine saygı duyacağız. Kişiler hakkında tartışmamız yok. İlkeler ve ilkeler açısından bakalım.

“SEÇİLMEK İSTİYORUZ”

Yıllardır bu ülkede anketler yapılıyor. Yanlış yapanlar da vardı, doğru kararlar verenler de. Asıl sandık sandıktır. Ama o tabloyu oluşturan tüm bileşenlerin ortak amacı Erdoğan rejiminden kurtulmak. Adayların seçilmesini istiyoruz. Kişiliğimiz yok. Masanın ilkeleri çiğnendi, ilkelerden dönülürse masaya döneriz.

“OYUN MASASININ TANIMI CUMHURİYET İTTİFAKI İÇİNDİR”

Ölüm ve sıtmaya gelince. Metaforları diğer alana çekmeye gerek yok. Kendimizden emin ve emin adımlarla devam etmek ve kazanmak istiyoruz. Kumar masası tarifi İngiliz Milletler Topluluğu içindir, 6’lı masa değil. Kumar masası kelimesi Erdoğan ve çevresini anlatıyor. Noter masasında olmayacağız demek, dayatmalara itiraz edeceğiz demektir.”

haber-atabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu