Haber

Duda ‘talihsiz kaza’ dedi, Ukrayna’yı işaret etti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, iki kişinin vefatına yol açan füzeler hakkında incelemenin devam ettiğini bildirdi. NATO’nun dördüncü maddesine başvurma olasılığının analiz edildiğini söyleyen Morawiecki, maddeyi aktive etmeye gerek kalmayabileceğini dile getirdi.

‘KASITLI HÜCUM TESPİT EDİLMEDİ’

Geçtiğimiz saatlerde “Füzeyi kimin ateşlediğine dair net kanıtımız yok” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da, ‘füzenin büyük olasılıkla Ukrayna hava savunma sistemine ilişkin olduğunu’ söyledi. Polonya’ya yönelik ‘kasıtlı bir saldırının’ tespit edilmediğini belirten Duda, olayı ‘talihsiz bir kaza’ diyerek niteledi. Duda, “Polonya’ya kasıtlı bir uluslararası saldırı olduğuna dair bir işaret yok, büyük ihtimalle talihsiz bir kaza” sözlerini kullandı..

NE OLMUŞTU?

Polonya Dışişleri Bakanlığı, dün füzelerin Ukrayna hududuna yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Przewodow köyüne düştüğünü açıkladı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda gazetecilere yaptığı açıklamada ‘füzenin büyük olasılıkla Rus yapımı’ olduğunu ileri sürdü ve patlama sonucu iki Polonyalının öldüğü duyuruldu. Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Muller ise ispatları incelemeye devam ettiklerini ve NATO’nun 4. hususunu kullanıp kullanmamaya buna nazaran karar vereceklerini söyledi.

İddialara ait açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, suçlamaları reddetti ve Polonya hududuna düşen füzenin Ukrayna’nın S-300 hava savunma sistemine ait olduğunu öne sürdü. Rus füzesinin Polonya topraklarını vurduğunu yalanlayan bakanlık, suçlamaları ‘gerilimi tırmandırmayı amaçlayan kasıtlı bir provokasyon’ olarak niteledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu