Ekonomi

Deniz Suyu Sıcaklığı Karadeniz’de Balıkçılığı Olumsuz Etkiliyor

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Cemal Dinçer, Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin 5 derece üzerinde olduğunu belirterek, “Bu özellikle deniz balıkçılığı açısından çok olumsuz bir faktör. balıklar sürüler halinde endüstriyel avcılığa uygun hale gelir. Sürüler dağılır. Balık olsa bile istenilen oranda yakalayamazsınız.” yapacaksın” dedi.

Denizlerde dip trolü ve gırgır ağlarıyla avcılığa yönelik 15 Nisan’da başlayan genel av yasağı, 1 Eylül’de sona erdi. Karadeniz’de balıkçılık devam ederken; Küresel ısınmanın etkisiyle deniz suyu sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Uzmanlar, Karadeniz’de endüstriyel avcılığa uygun ortamın henüz yaratılmadığını savunuyor.

KTÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Cemal Dinçer, “Her yıl olduğu gibi endüstriyel balıkçılıkta av sezonu 1 Eylül’de başladı. Büyük balıkçı teknelerimizle gırgır ve trol avcılığı, kısmen de uzatma ağlarıyla avcılık yapılmaktadır. 1 Eylül’de başladı. Tezgahlara balıklar da geldi.” “Doğal, birinci sınıf balık olduğu için fiyatlar biraz yüksekti. Ancak bu yıl balıkçılığı önemli ölçüde etkileyen parametrelerden biri de deniz suyu sıcaklığı. Deniz suyu sıcaklığı maalesef mevsim normallerinin çok üzerinde. Ortalamanın üzerinde. 1972 ile 2002 yılları arasında” dedi.

‘5 DERECE SU SICAKLIĞINDA İNANILMAZ BÜYÜK BİR FARK’

Prof., Karadeniz’de endüstriyel avcılığa uygun ortamın bulunmadığını savunuyor. Dinçer, “Karadeniz’den bahsediyorum; Eylül ayında deniz suyu sıcaklığı 22,5-23 derece civarındaydı. Bu yıl Karadeniz’in hemen hemen her yerinde deniz suyu sıcaklığı 30 dereceye yakın. Fark var.” 5 derece. Su sıcaklığında 5 derece inanılmaz büyük bir fark. Bazen bir derece bile çok değerlidir ama özellikle 4-5 derece inanılmaz bir farktır. Bu özellikle balıkların sürü oluşturması ve üremesi açısından çok olumsuz bir faktördür. Endüstriyel avcılığa uygun hale gelir. Sürüler dağılır. Balık olsa bile istenilen oranda yapamazsınız. “Yakalayamazsınız. Balıkların sayısı azalmış gibi görünebilir” dedi.

haberayvalik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu