Haber

Bakan Yanık’tan 6 yaşındaki kız çocuğuna yapılan istismara ilişkin ilk açıklama: Hangi gerekçeyle olursa olsun kabul edilemez.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG ile 6 yaşında evlendiği iddialarının yankıları sürerken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan dikkat çekici bir açıklama geldi.

“HİÇBİR SEBEPLE KABUL EDİLEMEZ”

Bakan Yanık, konuk olduğu canlı yayında günlerdir Türkiye’nin gündemini meşgul eden soruna değinerek, “Mağdurun ihtiyacı varsa ekonomik, barınma gibi her türlü güvenliğini sağlamak bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bundan sonra mağdur talep ederse bu tabanları sağlayacağız.Müsaade ederseniz soruna daha derin bir perspektiften bakmak istiyorum.Çocuk istismarı konuşurken bile tüylerimizi diken diken eden bir şey.Kabul edilemez hayır Altı çizilmelidir. Biz emek ve suiistimali kendine misyon edinmiş bir bakanlığız. Varlık sebebimiz budur. İstismar ve ihmal kabul edilemez” dedi.

“TALEP EDERSE MANEVİ TEMEL DE VERİYORUZ”

Bakan Yanık açıklamasının devamında, çocukların her türlü ihtiyacını karşılamak için tüm imkanları seferber etme gayreti içinde olduklarını belirterek, “Davaya müdahil olduk. Milletimiz bundan kurtulsun, farkında olmadığı yüzlerce olayda mağdurların haklarını savunmak için oradayız. Gerekli soruşturmalar, mağdurun korunması ve küçüğün korunması gibi sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Mağdur talep ederse manevi destek de vereceğiz” dedi.

Bakan Yanık’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

“Bakanlık olarak açılan ceza davasının içindeyiz. Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle 20 yıldır devam eden bir mücadele var. Şiddetle, çocuklara yönelik şiddetle bir çaba var. Bunu kimse inkar edemez.Bakanlık olarak biz hep böyle olayların içindeyiz.Mağdur bize geldi,hızlı bir şekilde kolluk güçlerimizi harekete geçiriyoruz.Ya da mağdur kolluk kuvvetlerine gitti olay bize geliyor ve olaya müdahil olduk sosyal hizmet ve barınma konusunda tüm mağdurların yanındayız.

“NASIL MÜCADELE ETTİKLERİMİZİ KONUŞMALIYIZ”

Çok net söylüyorum kadına yönelik şiddet, cinsel istismar olayları siyasetin kozları değil. Bunlar politika bahisleri değil. Bunu ortak bir toplumsal sorun olarak kabul edip nasıl baş edebileceğimizi konuşmalıyız. Dünya çapında yapılan araştırmalar bize taciz ve şiddet durumlarında sınıf ayırarak burada taciz ve şiddet olmadığını söyleyemeyeceğinizi söylüyor. Her yerde ve sınıfta olabilir. Salvo yapılmaması gereken bir alandan bahsediyoruz.

“BU SİYASETİN KONUSU DEĞİL”

Çocuk istismarı, çocuk istismarı olayları siyasetin konusu değildir. Bunlar her toplumda karşılaşılabilecek son derece insani sorunlardır. Bunu toplumsal bir sorun olarak kabullenmeli ve nasıl aşabiliriz ona bakmalıyız. Elbette siyasi partiler tartışır ama insan konuşması söz konusu olduğunda bunu siyasi malzemeye dönüştürdüğünüzde sorunun kökeninden söz edemezsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu