Haber

84 bin 726 bina yıkıldı, derhal yıkılacak veya ağır hasarlı olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Deprem bölgesinde 3 milyon 9 bin 563 bağımsız bölüm ve 684 bin binada inceleme yapıldı. 84 bin 726 binanın yıkılacağı, derhal yıkılacağı ve ağır hasarlı olduğu belirlendi.”

Adana Afet Koordinatörlüğünde açıklama yapan Kurum, “11 ilde 7 bin 328 personelimizle hasar tespit çalışmaları devam ediyor.”

Kurum, Adana’da 148 binanın 1602 bağımsız bölümünün yıkıldığını, derhal yıkılacağını ve ağır hasar gördüğünü söyledi.

Bakan Kurum, yapılacak yeni binalar için “En doğru yerleşim alanlarını seçmeye çalışıyoruz” dedi. Orta hasarlı binalarda devletin vatandaşlara takviye yapacağını belirten Kurum, “Adana’mızda hem planlama, hem bu noktada kamulaştırma, hem de maddi destek anlamında her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyorum.”


OsmaniyeFotoğraf: Burcu Karakas/DW

Bakan Kurum, hasarlı binalardan eşya alınmamasını, eşya alınacaksa valilik doğrultusunda yapılmasını istedi.

Kurum, “Hasar durumu tespit edilerek, ağır hasarlı binanın ancak bu binadan eşya alınıp alınamayacağı, bilim adamlarımızla birlikte valiliğimizce belirlenecek. Burada eşya alınabileceği kararının ardından, taşıma işlemine izin verilecektir.”

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre, 16 Şubat saat 23.30’da Pazarcık ve Elbistan merkezli selde Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana’da toplam 38 bin kişi öldü. , Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illeri. 44 kişi hayatını kaybetti.

DW / EC,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu