Ekonomi

Türk varlıklarında seçim sonrası ilk fiyatlamalar

Seçim sonrası Türk varlıkları pozitif fiyatlamalara sahne oldu.

BIST 100 endeksi güne yüzde 1 açılışla başladı.

10 yıllık tahvil getirisi ise 27 baz puan düşüşle yüzde 26,55’e geriledi.

Risk priminde de düşüş izlendi. Risk primi 306 baz puanla 5 Mart’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye geneli oy oranında ilk kez AK Parti’nin önünde yer aldı.

Son oy tablosuna göre 2019 yılındaki seçimlerin sonucunda 39 olan AK Parti’nin belediye yönetimine sahip olduğu şehir sayısı bu seçimle 24’e geriledi.

Sandıkların yarısı açıldıktan sonra Ankara’da kameraların karşısına geçen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Seçim sonuçları göstermiştir ki bugün seçmen Türkiye’de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

İstanbul ve Ankara’nın mevcut büyükşehir belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş da seçim zaferlerini ilan etti. İmamoğlu en yakın rakibi Murat Kurum’a 10 yüzde puandan fazla fark attı. İmamoğlu sonuçların büyük ölçüde netleşmesinin ardından Saraçhane’de yaptığı konuşmada, “16 milyon İstanbullu kazandı. Kutlu olsun. Bu seçimin kaybedeni yok. Bizim olduğumuz yerde öteki yok” dedi. Ankara’da da Yavaş’ın en yakın rakibi Turgut Altınok’a 28 yüzde puan civarında fark yarattığı görüldü.

Türkiye’de piyasaların yönü, uygulanan ekonomi politikasının yerel seçim sonrasında devam edip etmeyeceğine yönelik beklentilere bağlı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu