Yaşam

The Social Network’ten Steve Jobs’a Sıfırdan Servet Sahibi Olmuş Kişilerin Hayatını Anlatan Film ve Diziler

Akşamları hoş bir dizi ya da sinema izleyerek geçirmenin keyfi bir öbür. Bilhassa muvaffakiyet öykülerini husus edinen üretimler seyir keyfini doruğa taşıyor. Pekala, siz de başarılarıyla diğerlerine ilham veren bireyleri anlatan üretimleri seviyor musunuz? Öyleyse gelin, sıfırdan servet sahibi olmuş bireylerin hayatını anlatan sinema ve dizileri birlikte keşfedelim!

15. Joy (2015) – IMDb 6.6

Gerçek ömür hikayesinden ilham alan imaller ortasına ismini yazdıran Joy, genç bir bayanın muvaffakiyet seyahatine odaklanıyor. Geniş bir hayal gücüne sahip olan Joy; eski eşinin, iki çocuğunun ve belalı babasının gölgesinde kararlı bir biçimde ülkülerinin peşinden masraf. Bunun karşılığı olarak Joy’u hoş günler bekler. Sinemanın direktör koltuğunda David O. Russell otururken başrollerde Jennifer Lawrence, Robert DeNiro ve Bradley Cooper yer alıyor.

14. Girlboss (2017) – IMDb 7.0

Girlboss, çalıştığı işlerde bir türlü keyifli olamayan ve dilek ettiği düzeye gelemeyen Sophia’nın başarı merdivenlerini tırmanmasına odaklanıyor. Zevk aldığı işi yapmaya karar veren Sophia, internet üzerinden vintage kıyafetler satmaya başlıyor ve böylece hayatını değişiyor. Netflix orijinal yapımı olan Girlboss, henüz 27 yaşında kendi markasını yaratan Nasty Gal’den ilham alıyor.

13. Boiler Room (2000) – IMDb 7.0

Boiler Room’da Seth Davis önderliğindeki arkadaş grubu, kendilerine ait küçük bir kumarhane işletmeye başlar. Babasının tüm ikazlarına rağmen para kazanma arzusundan ödün vermeyen Seth Davis’in yolu, yeni açılan bir borsa şirketine de düşer. Burada mesai harcamaya başlayan Davis, kısa müddet içerisinde kayda kıymet bir yükselişe imza atar fakat günün sonunda vicdanını sorgulayacak noktaya gelir. Boiler Room’un yönetmen koltuğunda Ben Younger otururken film; Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ben Affleck ve Nia Long gibi isimleri bir araya getiriyor.

12. War Dogs / Vurguncular (2016) – IMDb 7.1

Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenen War Dogs, iki arkadaşın sıra dışı macerasına odaklanıyor. Miami’de yaşayan ve Irak Savaşı boyunca küçük işletmelerin ABD Ordusu’nun sözleşmelerine dahil olmasını sağlayan anlaşmadan yararlanan ikili, giderek zengin olmaya başlar. Hükümetin girişimini suistimal ederek Afgan Ordusu’yla 300 milyon dolarlık bir mutabakata imza atar. İki arkadaş çok geçmeden başlarının kaygıda olduğunu anlar. Komedi-suç cinsindeki War Dogs’un direktörlüğünü Todd Phillips yapıyor.

11. Steve Jobs (2015) – IMDb 7.2

Danny Bu türlü imzasıyla beyaz perdeye taşınan Steve Jobs’ın hayatı, usta direktörün ellerinde ilgi cazibeli bir üretime dönüşüyor. Sinemada Steve Jobs’ın hırslı yüzüyle de tanışıyorsunuz. Yapımda Steve Jobs’a Michael Fassbender hayat verirken Macintosh’un eski pazarlama müdürü olan Joanna Hooffman’ı ise güzel oyuncu Kate Winslet canlandırıyor. Filme Jobs’ın kızı Lisa ile olan alakasına de bir parantez açılıyor.

10. American Hustle / Düzenbaz (2013) – IMDb 7.2

American Hustle, yetenekli dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser’ın genç bir FBI ajanı tarafından yakalanmasıyla başlıyor. İki dolandırıcı, hapsi boylamamak için FBI’ya çalışmayı kabul eder. Irving Rosenfeld ve Sydney Prosser’ın görevleri ise kendileri gibi usta olan dolandırıcıları tespit etmek. FBI’ın yaptığı plan doğrultusunda bir Arap pirinin yönettiği ve kumar cenneti olan Atlantic City’de ünlü kumarcıların katılacağı bir organizasyon düzenlenir. Her şey yolunda giderken plan zaman içinde değişmeye başlar. Christian Bale, Bradley Cooper ve Amy Adams’ı bir arayan getiren American Hustle’ın yönetmeni ise David O. Russell.

9. Pirates of Silicon Valley (1999) – IMDb 7.2

Pirates of Silicon Valley, başarı öyküleri ile adlarını tüm dünyaya duyurmayı başaran Bill Gates ve Steve Jobs’ın hayatını bahis ediniyor. Maddiyatı ikinci plana atan bu başarılı ikili, sıra dışı fikirleri ile zenginliğe kavuşuyor. Pirates of Silicon Valley’nin direktörlüğünü Martyn Burke yaparken Anthony Michael Hall, Joey Slotnick ve Noah Wyle başrolleri paylaşıyor.

8. Wall Street / Borsa (1987) – IMDb 7.3

Amerikan sinemasının önde gelen isimlerinden Oliver Stone imzası taşıyan Wall Street, 1980’lerin iş dünyasına ve bu dünyanın art planına yer veriyor. Genç ve hırslı bir borsacı olarak resmedilen Bud Fox, Wall Street efsanesi Gordon Gekko tarafından baştan çıkarılır ve yasa dışı dünyaya adım atar. Fox, zenginliğin bedelinin ziyadesiyle ağır olduğunu keşfeder.

7. The Aviator / Göklerin Hakimi (2004) – IMDb 7.5

Usta direktör Martin Scorsese imzası taşıyan The Aviator’da filmin kahramanı olan Howard Huges karakterini ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio canlandırıyor. Başarılı oyuncuya Cate Blanchett eşlik ediyor. Hayata neredeyse sıfırdan başlayan Howard Huges, ihtişamlı bir hayata ulaşıyor. Özellikle sinema ve havacılık alanında yükselen Huges’un etkileyici kıssası The Aviator’da sizi bekliyor.

6. The Social Network / Sosyal Ağ (2010) – IMDb 7.8

The Social Network’ün öyküsü aslında herkes tarafından biliniyor. Bu kıssayı etkileyici bir hâle getiren ise başarılı direktör David Fincher. Facebook’ın fikir evresinden büyümesine kadar devam eden sürece mercek tutan The Social Network, şirketteki tüm iniş ve çıkışlara da yer veriyor. Sinemanın başrollerinde Jesse Eisenberg, Andrew Garfield ve Justin Timberlake yer alıyor.

5. The Big Short / Büyük Açık (2015) – IMDb 7.8

Gerçek bir hayat kıssasına ve Michael Lewis’in çok satan kitabına dayan The Big Short, 2007 ve 2010 yılları ortasındaki finansal krizi husus edinen bir sinema. Dört kişinin ekonomik çöküşü ön görmesini ve bundan yararlanmalarını işliyor. Brad Pitt, Ryan Gosling, Steve Carell ve Christian Bale’i bir araya getiren The Big Short’un direktörü ise Adam McKay.

4. How to Make It in America (2010-2011) – IMDb 7.9

How to Make It in America dizisi, moda kesiminde yükselmeyi hedefleyen iki genç adamın öyküsünü mevzu alıyor. Pek çok zorlukla karşılaşan ikili, bu pürüzleri aşmak için çetin bir çaba veriyor. Yer yer eğlenceli anlara da sahne olan How to Make It in America, moda dünyasındaki tertibi gerçekçi bir bakış açısıyla yansıtıyor.

3. The Wolf of Wall Street / Para Avcısı (2013) – IMDb 8.2

Gerçek bir hayat hikayesinden beyaz perdeye taşınan The Wolf of Wall Street, Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio’yu bir araya getiren bir diğer yapım. Amerikan borsasında bir komisyoncu olan Jordan Belfort, değersiz hisse senetleri ile çok sayıda yatırımcıyı aldatarak zengin olur. Çok hızlı şekilde zengin olan Belfort, kazandıklarını bir o kadar hızlı harcar. Sınırsız bir lükse kavuşa Belfort için çöküş de giderek yakınlaşır. Filmde DiCaprio’ya Jonah Hill ve Margot Robbie eşlik ediyor.

2. Halt and Catch Fire (2014-2017) – IMDb 8.4

Halt and Catch Fire, IBM’in bilgisayar dünyasındaki hızlı yükselişine mercek tutan bir dizi. İsmini bir bilgisayar komutundan alan yapım, yeri geldiğinde 1980’li yılların Amerika’sına da kadrajında yer veriyor. Anlatısını zeki ve önsezisi yüksek bir mühendisin gözünden gerçekleştiren Halt and Catch Fire, mühendisin dev şirketlere karşı verdiği çabayı işliyor.

1. Silicon Valley / Silikon Vadisi (2014-2019) – IMDb 8.5

Kara güldürü çeşidinde bir dizi olan Silicon Valley, bilgisayar programcısı olan Richard ve beş arkadaşının öyküsünü işliyor. Entrika dolu teknoloji dünyasına karşı uğraş veren arkadaş kümesi, dev şirketlerin rakip eserlerini yenmeye ve yatırımcı bulmaya çalışıyor. Natürel bu sırada Richard ve arkadaşlarının başına beklenmedik olaylar da geliyor. IMDb puanı ile muvaffakiyetini kanıtlayan sinemanın başrollerinde Thomas Middleditch, T.J. Miller, Josh Brener, Martin Starr ve Kumail Nanjiani var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu