Haber

Merkez Bankası’nın Kritik Faiz Kararı ve Günün Önemli Şirket Haberleri

Haftanın en kıymetli gündem hususu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı açıklanacak. 

Yurt içinde kapasite kullanım oranı, hizmet, perakende ticaret ve inşaat inanç endeksleri de takip edilecek bilgiler olarak takvimde yer alıyor.

Yurt dışında Almanya ifo endeksleri ve İsveç Merkez Bankası(Riksbank) faiz kararı takip edilecek.

ABD’de piyasalar ‘Şükran Günü’ nedeniyle kapalı olacak.

Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi matrah limitlerinde değişikliğe gidilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 1600 cc altı araçlarda alt limit 184 bin lira oldu, üst limit ise 280 bin liraya çıktı.

Türkiye ile Küba arasında 6 anlaşma imzalandı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının bugün yayınlanan tutanakları, üyelerin birçoklarının faiz artırımlarının yakın vakitte yavaşlatılması gerektiğini düşündüklerini gösterdi.

Rus petrol şirketi Transneft’in Sözcüsü İgor Demin, Ukrayna’nın, Rus petrolünü Avrupa’ya taşıyan Drujba Petrol Boru Hattı’nda sevkiyatın bir kısmının durduğunu açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC), İran’daki protestoları şiddet kullanarak bastırdıkları gerekçesiyle 3 İranlı yetkiliyi yaptırım listesine aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’ya kendi savunmasını güçlendirmesi için 400 milyon dolarlık askeri yardım yapılacağı belirtildi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya tarafından Ukrayna topraklarına 70 füze fırlatıldığını açıkladı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze taarruzlarının akabinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep ettiğini açıkladı.

Uluslararası Atom Gücü Kurumu (UAEA), Rusya’nın Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini gaye almasının akabinde Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile kontağının kesildiğini duyurarak, ‘Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki nükleer güvenlik durumu gittikçe güvensiz hale geliyor’ dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İran’ın uranyum zenginleştirmeye başladığını duyurmasının akabinde yaptığı açıklamada, ‘İran asla nükleer silaha sahip olmamalı’ dedi.

Çin’de COVID-19 salgınında günlük vaka sayısı rekor kırdı. 23 Kasım’da 31 bin 444 yeni olay tespit edildi. Bu hadiselerin 3 bin 927’si semptom gösterdi.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükümetin Ülke’nin güç piyasasına yönelik ıslahatları ‘çok yakında’ açıklamayı planladığını söyledi.

Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, Alman iktisadının Çin ile ticari münasebetlerden çabuk biçimde çıkmasının imkansız olduğunu, lakin Çin’in kritik sektörlerde yatırımlarının yakın şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Portekiz MB Başkanı Mario Centeno, ECB’nin Aralık ayından itibaren faiz artırım suratını yavaşlatması ve 75 baz puan faiz artırımının yeni olağan olmadığı istikametinde açık bir bildiri vermesi gerektiğini söyledi.

Güney Kore Merkez Bankası(BoK), yüksek enflasyonu frenlemek gayesiyle faiz artırımlarını sürdürdü, lakin artırım suratını azalttı ve 25 baz puan yükseltti.

Sri Lanka Merkez Bankası(CBSL), üst üste üçüncü toplantısında da gösterge faiz oranını değiştirmedi.

Haftanın en değerli gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), kapasite kullanım oranı ve gerçek kesim inanç endeksi bilgilerini duyuracak. En son kapasite kullanım oranı yüzde 76,9 düzeyine inerken, gerçek kesim inanç endeksi 100,3 puan ile eşik pahanın az üzerinde kaldı (10.00). 

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), hizmet, perakende ticaret ve inşaat itimat endeksi bilgilerini açıklayacak (10.00).

TCMB ayrıyeten Yatırım Eğilimi İstatistikleri raporunu yayımlayacak (10.00). 

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Sıhhat Bakanlığının 2023 yılı bütçesi ele alınacak (10.00).

Son toplantısında faizi 150 baz puan indirerek yüzde 10,50 düzeyine çeken TCMB, ‘Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır.’ açıklamasıyla bu toplantı için de birebir istikamette sinyal verdi. ForeksHaber’in 16 ekonomistle yaptığı ankette faizin 150 baz puan indirileceği yönünde görüş oluştu (14.00).

TBMM Genel Kurulunda, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri başlayacak (14.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık bilgileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz konumu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Fransa’nın imalat dalı inanç endeksi yayımlanacak. Endeks en son 103 ile eşik bedelinin üzerinde kaldı (10.45).

İsveç Merkez Bankası(Riksbank), faiz kararını açıklayacak. 2015-20 Yılları ortasında eksi faiz uygulayan Riksbank, 2019 yılı son ayında faizi sıfır düzeyine, bu yıl evvel yüzde 0,25’e, akabinde 50 ve 100 baz puanlık artışlarla yüzde 1,75’e yükseltti. Analistler bu toplantıda da faizde 75 baz puanlık bir artış bekliyorlar (11.30). 

Almanya’da ifo endeks sayıları yayımlanacak. En son ifo iş ortamı endeksi 84,3, cari durum endeksi 94,1 ve beklenti endeksi 75,6 düzeyinde geldi (12.00).

Birleşmiş Milletler(BM) İnsan Hakları Kurulu’nda İran için özel oturum düzenlenecek (12.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Gözlemciler Konferansı’nda BoE yetkilileri Dave Ramsden, Huw Hapı ve Catherine L Mann konuşacaklar (12.45).

Brezilya’dan FGV tüketici itimat endeksi sayısı izlenecek (14.00). 

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Lider Yardımcısı Luis de Guindos, Milano’daki Tahlil Forumu’nda konuşacak (14.15).

Şili’nin üretici fiyatları, Meksika ve Brezilya’nın 15 günlük tüketici fiyatları verileri aynı saatte yayımlanacak (15.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, İngiltere Merkez Bankası(BoE) Gözlemciler Konferansı’nda konuşacak (16.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) İdare Konseyi Üyesi Andrea Enria, Avrupa Tasarruf ve Ferdî Bankacılık Kümesi’nin (ESBG) 40. İdare Şurası toplantısında konuşacak (16.15).

Meksika Merkez Bankası(Banxico), 10 Kasım tarihli faiz toplantısı tutanaklarını açıklayacak (22.00).

Akdeniz için Birlik 7. Bölgesel Forumu (UfM), UfM üye ülkelerinin Dışişleri Bakanlarını bir ortaya getirecek.

Şirket Haberleri

İş Teşebbüs Sermayesi YO, bağlı iştiraki Nevotek Bilişim Ses ve Bağlantı Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 1,22 milyon TL kısa vadeli finansman sağladı.

MLP Sağlık Hizmetleri AŞ, Özel Adana Metro Hastanesi ile Özel Adana Hastanesi’nin ruhsatlarının iştiraki Samsun Medikal Küme Özel Sıhhat Hizmetleri AŞ üzerine alınmasına karar verdi.

Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret AŞ, 313,92 kWp/300 kWe konseyi gücünde Güneş Gücü Elektrik Üretim Santrali(GES) üretimi için Niğde Organize Sanayi Bölgesinden’Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu’ aldı.

Otto Holding’in Düzce’de bulunan birtakım bina ve tesislerinde sarsıntı nedeniyle hasar oluştu.

Polisan Holding AŞ bağlı paydaşlığı Polisan Kimya Sanayi AŞ; yeni reçine tesisinin faaliyete geçtiğini bildirdi.

Rubenis Dokuma Sanayi Ticaret AŞ’nin devam eden yatırımları arasında yer alan çatı GES Projesi kurulum çalışmaları kapsamında yatırım teşvik belgesi başvurusu onaylandı.

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ, Irak’ın Erbil kentinde Şube açılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu