Haber

Mentol Topları Zehirlidir: Her Yerde Satılır, Kansere Davet Eder

2020 yılında Türkiye’de mentollü sigara satışı yasaklandı. Ancak mentollü sigara içenler hala mentol topları ile mentollü sigara içiyorlar. Araştırma, Türkiye’de basitçe tedarik edilen mentol toplarının zehirli olduğunu ortaya çıkardı.

Mentollü sigara satış yasağı mentol topları ile delinmeye devam ediyor. Hem mağazalarda hem de internette satılan ve sıradan sigaraları mentol haline getiren mentol topları kansere davetiye çıkarıyor.

Haber Globel’den Mert İnan’ın haberine göre, Sağlık Derneği Lideri Prof. 2022’de satışı yasak olan e-sigara, puf bar ise geçen yıl işletmelerin yüzde 65,3’ünde. Nargile tütün ürünlerinin de açıktan satılmaya başlandığı belirlendi.

Sadece Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli’nin ortasındaki 4 ilçede 128 tütün satış noktasında mentol topunun satıldığı belirlendi.

2019 yılında prestijli tıp dergisi JAMA’da mentol aromalarının 2 boyutlu kanser yapıcı bileşikler içerdiği ve uzun süreli kullanımda pulegon adı verilen bir yağa dönüştüğü için insan sağlığı açısından oldukça riskli olduğu belirtilirken, son bir yılda mentol topu satışlarında artış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu