Haber

Manyas’ta Ayçiçeği Hasadına Başlandı, Verim Düşük

Balıkesir Manyas ilçesinde yaklaşık 30 bin dekar alanda yetiştirilen ayçiçeğinin hasadı başladı. Çok sıcak havaların ve yetersiz yağışların verimi düşürdüğü ve danelerin dolumunu olumsuz etkilediği kaydedildi.

Manyas Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Sadettin Kalpakçı, bu yıl 40’ı yeni ortak olmak üzere toplam 300 ortağın yıllık 3 bin ton ürün beyanı sunduğunu ancak ilçede bu yıl rekoltenin 180 bin ton civarında olacağını tahmin ettiğini söyledi. ortalama kilogram. Kalpakçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl ayçiçeklerinde yağ oranı düşük, alımlarda uygulanan fiyatlar yağ oranına göre yapılıyor. Kuraklık nedeniyle ayçiçeklerinin taneleri dolmuyor, geçen yıl dekar başına ortalama verimimiz 250 kilogramdı. Geçen yıl ayçiçeklerinde yağ oranı düşüktü. Bu yıl ayçiçek yağı oranları hoş seyrediyordu. Bu yıl geçen yılki oranı yakalamak çok zor görünüyor. Ayçiçeği “Bağlı olduğumuz Trakya Yağlı Tohumlar Kooperatifleri Birliği’nin hafta içinde alım fiyatlarının açıklanmasını bekliyoruz. Dönemin tüm üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Ayçiçeği üreticileri ton başına 15 bin lira fiyat beklediklerini söyledi. – BALIKESİR

haber-eskipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu