Haber

Kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kamu alacaklarına yapılandırma getiren kanun teklifi görüşmelerine başlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından grup milletvekilleri söz alarak gündemi değerlendirdi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını eleştirerek, “TÜİK verileri aslında iki ayda yüzde 54 olan asgari ücret zammının 2023 Şubat’ta yüzde 7 olduğu için tükendiğini gösteriyor. özellikle gıda ve alkolsüz içecek enflasyonu söz konusu olduğunda .36 olduğunu da vurgulayalım.Bu enflasyon karşısında asgari ücret iki katına yüzde 50 artırılsa bile hesaplara göre reel satın alma gücü düşüyor. Bir nebze güçlü tutulabilir” diyen CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Altay, deprem bölgesinde yaşanan aksaklık ve eksikliklere dikkat çekti. “Kızılay ve AFAD çadır kurmakta yetersiz kaldılar, geç kaldılar. Sonra Kızılay çadır sattı, halk orada titrerken. Şimdi ‘Efendim seçimle geldi’. Ne gelirsen gel kardeşim o adamın orada oturması beyhude.AFAD yöneticileri aynen böyle.Ben dokuz gün, ayda dokuz gün 3 defa gidip gelerek orada kaldım.İlk günden bugüne kadar, Başta AFAD, Kızılay olmak üzere belediyeler.Allah Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere çalışanlarından ve gönüllerinden razı olsun.İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, deprem bölgesindeki çalışmaların yetersiz olduğunu belirterek, “Kurtulamayız” dedi. onbinlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, hikayelerinin yarım kaldığı, şehirlerin yıkıldığı ve canlarımızın bu kadar yandığı bir afetin sorumluluğunun bilinciyle. Onu suça dönüştüren iktidarın tedbirsizliğidir. En büyük sorumluluk ve bela tarih sahnesinde ve milletin nazarında mutlaka hesap sorulacak bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha yüksek bedeller ödememek, daha büyük acı ve kayıplar yaşamamak için bir an önce harekete geçilmesi gerekmektedir” dedi. Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Bursa’da bir maçta yaşanan olayları parti olarak kınadıklarını belirterek, ” Tüm spor Elitaş, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bu tür kardeşliği bozacak, fitne ve nefrete yol açacak konu ve afişlerle ilgili olarak futbol kulübümüzün tedbir almasını tavsiye ediyoruz.” 10 Mart’ta yapılacak açıklama ve 11 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan karar gereğince 14 Mayıs’ta seçim yapılacak. Geçmişten gelen geleneklere ve takvime baktığımızda sanıyorum ki biz düşünüyoruz. Nisan ayının ilk haftasına kadar TBMM çalışacak.”

Genel Kurul’da ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı’ müzakerelerine başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu