Haber

İYİ Parti’den Sezgin: “Yangın Söndürme Uçağını Kendimiz Üretmek, Hatta Uçak İhraç Etmek İçin Neden Çaba Gösterilmiyor?”

Aydın İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada; “Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınları bu iktidar döneminde yaşandı… Bunun en büyük sebebi de hükümetin yanlış zihniyeti ve vicdansızlığıdır. Türkiye çok şey üretiyor ve biz bunlarla gurur duyuyoruz. İnsansız makinemiz. Son zamanlarda savaş uçakları deneniyor, neden kendimiz üretmek, kendi ateşimizi söndürmek, hatta uçak ihraç etmek için çaba gösterilmiyor?” söz konusu. UYGUN Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesini belirterek, “Katar’a satılan tank palet fabrikası tank üretecekti. Aslında 48 ay önce yani tam 48 ay önce Cumhurbaşkanı kesin bir tarih vererek, “Katar’a satılacak olan tank palet fabrikası tank üretecek” dedi. tank 18 ay sonra tank palet fabrikasında üretilecek.Tam 4 yıl geçti.geçti gören oldu mu duyan var mı?hayır bugün ne ‘altay’ tankımız var ne de tank palet fabrikamız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor.

İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi hakkında konuştu. Sezgin’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“AB ÜLKELERİNİN YÜZDE 43’Ü ORMANLARLA KAPLI OLUP TÜRKİYE’DE BU ORAN YÜZDE 29: Milli servetimiz ve gücümüz olan ormanlarımız faslında da hükümetin raporu çok zayıf. 1999 yılında yaklaşık 21 milyon hektar olan genel orman alanımız, 20 yılda ancak 2 milyon hektar artırılabildi. Bu artış, yeni orman alanlarının edinilmesinden değil, bozulan orman alanlarının rehabilitasyonundan kaynaklanmaktadır ve yetersizdir. Avrupa Birliği ülkelerinin yüzde 43’ü ormanlarla kaplıyken, Türkiye’de bu oran yüzde 29.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞINI KENDİMİZ ÜRETMEK NEDEN GÜÇLÜ DEĞİL?: Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınları bu iktidar döneminde yaşandı. Çok başarısız bir bakan olan eski Tarım ve Orman Bakanı döneminde yaşanan dev yangınların acısı hala taze. Bu yangınların birçoğu devletin çabasıyla değil, vatandaşlarımızın çabasıyla söndürüldü. Bunun en büyük sebebi ise hükümetin yanlış zihniyeti ve vicdansızlığıdır. İtfaiye ekipmanları ve özellikle hava müdahale araçları ihmal edilmiştir. Türkiye çok şey üretiyor ve biz bunlarla gurur duyuyoruz. Yakın zamanda insansız savaş uçaklarımızın testleri başladı. Gurur duyduk. Biz bu teknolojiye sahipken neden yangın söndürme uçağını kendimiz üretip, kendi yangınımızı söndürmek, hatta uçak ihraç etmek için çaba sarf edilmiyor?”

Milli Savunma Bakanlığı’nın 2023 bütçesi için İYİ Parti Grubu adına Kayseri Milletvekili Dursun Ataş söz aldı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ YÜZDE 72, DİYANET YÜZDE 117, MSB’NİN BÜTÇESİ YÜZDE 66 ARTIRILDI”

Ataş, “AKP’nin neden olduğu yüksek enflasyon, 2022 bütçesi ilk 6 ayda eridi ve ek bütçe yapmak zorunda kaldı. Milli Savunma Bakanlığı 2022’de başlangıçta 80.4 milyar TL iken, 29 milyar TL oldu. 2023 bütçe teklifinde Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 72, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi yüzde 117, Milli Savunma Bakanlığı bütçesi ise sadece yüzde 66 artırıldı. Enflasyon yüzde 170,7. Ama Milli Savunma Bakanlığı bütçesi sadece yüzde 66 arttı. Yani ortada bir artış yok” diye eleştirdi.

“BUGÜN ‘ALTAY’ TANKIMIZ VEYA TANK PALET FABRİKAMIZ YOK”

Ataş, “Yerli ve milli literatürü yapanlara hatırlatalım. Katar’a satılan tank palet fabrikası tank üretecekti. Aslında bundan 48 ay önce yani tam 48 ay önce Cumhurbaşkanı kesin bir tarih verdi ve tankın biteceğini söyledi. 18 ay sonra tank palet fabrikasında üretilecek.Tam 4 yıl oldu.Gören duyan duyan oldu mu?Hayır.Bugün ‘Altay’ tankımız, tank palet fabrikamız yok” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÇOK TARTIŞILMIŞ OLAN İÇİŞLERİ BAKANI’NA JANDARMA VE KIYI GÜVENLİĞİ BAĞLANDI”

Ataş, AKP’nin milli güvenlik politikalarıyla ilgili olarak, “Türkiye’ye modern tıbbı getiren askeri tıp akademileri ve askeri hastaneler kapatıldı. TSK’ya bağlı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tek bir güvenlik okumadığını bildirdi. hayatımdaki makale”. YAŞ, ilgili ve ilgisiz sivillerle dolduruldu, kahraman askerler emekliye ayrıldı ve taraftarlar için yer açıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu