Haber

İran ve Afganistan çatışması

İran ile Afganistan arasındaki sınır bölgesinde, iki ülke güvenlik güçleri arasında silahlı çatışma çıktığı bildirildi.

İran resmi haber ajansı IRNA, İran sınır muhafızlarının Afganistan’ın Nimruz vilayetinde Taliban güçlerinin başlattığı taarruza “kesin tepki verdiğini” duyurdu. Raporda, çatışmada ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi. Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taliban, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Taliban’ın 2021’de başkent Kabil’e girip yönetimi devralmasından bu yana İran ile Afganistan arasındaki sınır bölgesinde sık sık çatışmalar yaşanıyor. Hem Tahran hem de Kabil, bu çatışmaların “yanlış anlaşılmadan” kaynaklandığını ve 921 kilometrelik sınır hattıyla ilgili herhangi bir görüş ayrılığının bulunmadığını dile getirdi.

Helmand nehri suyunun dağıtımıyla ilgili anlaşmazlık

Son zamanlarda iki ülke arasında Helmand nehri ile ilgili yoğun tartışmalar yaşanıyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Taliban’ı, İran’a her yıl belirli bir ölçüde su akışı sağlayan Helmand nehri suyunun kullanımına ilişkin onlarca yıllık anlaşmaya uyması konusunda uyardı.

Taliban, bin kilometreden uzun olan nehrin suyunu, hem elektrik üretimi hem de tarım alanlarının sulanması için nehrin tam adını taşıyan Helmand eyaletindeki barajda topluyor. Taliban, kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle komşu İran’a yeterli su akışını sağlamanın imkansız olduğunu belirtiyor. Ancak bu açıklamadan birkaç gün sonra IRNA, yayınladığı uydu görüntüleri ile Taliban’ın ortaya koyduğu ilişkinin hatasız olmadığını iddia etti.

Uzmanlar, özellikle iklim değişikliğinin bir sonucu olarak bölgede birkaç yıldır artan kuraklık konusunda uyarılarda bulunuyor.

dpa / ET,S

havranajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu