Ekonomi

IMF: Ukrayna ekonomisinde kademeli toparlanma bekleniyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Ukrayna ziyaretinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Başbakan Denis Shmygal, Maliye Bakanı Sergey Marchenko ve Merkez Bankası Andriy Pyshnyy ile görüştüğünü bildirdi.

Sivil toplum, parlamento, özel sektör ve iş dünyası temsilcilerinden kadın liderlerle de görüştüğünü belirten Georgieva, “Ziyaret ve görüşmelerim sırasında çok büyük zorluklara rağmen işleyen bir ekonomi gördüm” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, ülkede mağazaların açık olduğunu, hizmet verildiğini ve insanların işlerine gittiğini belirtti.

Devlet kurumları ve ekonomik kurumların oldukça iyi çalıştığına işaret eden Georgieva, bankacılık sisteminin de tamamen işlevsel olduğunu vurguladı.

Georgieva, “Kritik altyapıya yönelik saldırılara rağmen ekonomi uyum sağlıyor ve bu yıl boyunca kademeli bir ekonomik toparlanma bekleniyor.” dedi.

IMF’den Ukrayna’ya ‘büyük’ ​​takviye

IMF’nin görüşmelerimde Ukrayna’yı desteklemeye devam etme taahhüdünü yineleyen Georgieva, “Uluslararası toplum, 2023 ve sonrasında ana finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere Ukrayna’yı desteklemede hayati bir rol oynamaya devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın yerel, bölgesel ve küresel ekonomi için geniş kapsamlı sonuçları olduğunu kaydetti.

Öte yandan IMF Lideri Georgieva, ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, Ukrayna makamlarının performansına göre “büyük” bir takviye sağlayabileceklerini söyledi.

Programın bileşenlerinin ve süresinin ne olacağı konusunda Ukraynalı yetkililerle görüşme sürecinde olduklarını belirten Georgieva, “Kesinlikle daha uzun bir dönemden bahsediyoruz çünkü Ukrayna politikasındaki sıkıntıların daha da artacağı açık. yakın zamanda kaybolmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, dün IMF Lideri Georgieva ile görüşmesinin ardından, Ukrayna’nın en az 15 milyar dolar değerinde çok yıllı bir çıpa programı üzerinde anlaşmaya varmayı umduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu