Haber

Hatay’da depremden etkilenen kadınlar ürünlerini internetten satacak

Depremin vurduğu Hatay’da afet mağduru kadınların bir araya gelmesiyle valilik öncülüğünde hayata geçirilen ‘Hayat Hatay’ projesiyle kadınlar, ürettikleri ürünleri internet üzerinden Türkiye’nin her yerinde satabilecek.

Depremin vurduğu Hatay’da yaraları sarmak için çalışmalar aralıksız sürüyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın girişimleriyle kentte yaşayan kadınların ekonomiye katkısının artırılması amacıyla ‘Hayat Hatay’ projesi hayata geçirildi. Hatay Valiliği tarafından hayata geçirilen proje kapsamında kentte faaliyet gösteren kadın kooperatifleri tek çatı altında toplandı. Kadınların ürettiği eserler ‘Hayat Hatay’ isimli internet sitesi aracılığıyla Türkiye’nin her yerinde satışa sunulacak. Ürünlerin depolanacağı Belen ilçesindeki lojistik merkezi, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz’ın katılımıyla açıldı.

Vali Masatlı, projeyi kadın girişimcileri desteklemek amacıyla hayata geçirdiklerini belirterek, “İlimizdeki girişimci kadınların, kültürümüzle harmanladıkları yerel iş fikirleriyle ülkemize ve ilimize değerli katkılar sağlayacaklarına inancımız tamdır” dedi. Ülkenin zengin kaynakları ve yerel motifleri, bu bakımdan onlara üretebilecekleri ve ürettiklerini pazarlayabilecekleri bir ortam sağlayarak toparlanma sürecimize katkı sağlayacaklar.” “Bunu biz yarattık” dedi.

Projeyle hayata tutunacaklarını belirten Gökçe Eker, “Burada kendi markalarımızı oluşturduk, yerli eserlerimizi üretmeye çalıştık. Valiliğimiz bu çalışmalarla ‘Hayat Hatay’ platformunu oluşturdu. Bize çok destek oldular. Bu platformla kendimizi markalaştırdık. ‘Hayat Hatay’ hayata tutunmamızı sağlayacak.” .

Depremden sonra kurdukları kooperatifle üretime başladıklarını belirten Çiğdem Olgar, “Üretime başladık, depremden sonra valimiz aracılığıyla kooperatifimizi kurduk. Birçok yerel lezzetimizi üretip tanıtmaya çalışıyoruz. Bahçemizde ürettiğimiz sebzeler.” -HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu