Haber

Gazze’de İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek gösterisi

İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinlilere dayanak için Gazze Şeridi’nde gösteri düzenlendi.

Gazze’deki Ulusal ve İslami Güçler Esirler Komitesi tarafından Memleketler arası Kızılhaç Komitesi (ICRC) binası önünde düzenlenen şova onlarca kişi katıldı.

Eylemciler, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların özgür bırakılmasını talep ettikleri pankartlar taşıdı.

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Esirler Komitesi Koordinatörü Zeki Debabiş, harekette yaptığı konuşmada, İsrailli çok sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir’in “tutukluluk şartlarının ağırlaştırılması gerektiği” yönündeki ifadelerinin ardından İsrail’in Filistinli tutuklulara yönelik uygulamalarında tansiyonu yükseltebileceği ikazında bulundu.

Ben-Gvir’in söz konusu açıklamalarını kınadıklarını kaydeden Debabiş, tutukluların hayatından ve onlara yönelik muamelelerin yansımalarından İsrail’i ve memleketler arası kuruluşları sorumlu tuttu.

İsrail merkezli Kanal 13 televizyonunun 7 Kasım’daki haberine göre, seçimlerden galip çıkan Binyamin Netanyahu, yeni hükümeti kurma istişareleri kapsamında aşırı sağcı Ben-Gvir ile bir araya gelmiş ve görüşmede Ben-Gvir Netanyahu’ya İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların şartlarının kötüleştirilmesi ve “Esirler Sözcüsü” unvanının kaldırılması üzere kimi taleplerini iletmişti.

Filistin Esir İşleri Heyeti Lideri Kadri Ebubekir de 9 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’de seçimlerin akabinde çok sağın iktidara gelmesiyle tutuklulara yönelik akınların daha da artmasının beklendiğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu