Haber

Gaziemir’de 25 Kasım’a özel grup çalışması

Gaziemir Belediyesi Bayan Müracaat Merkezi’nde düzenlenen küme çalışmasına katılan bayanlar, şiddet ve hakları konusunda paylaşım yaptıktan sonra olumsuz hislerini dışa vurup EMDR terapisinden uyarlanan tekniklerle olumlu hislerini güçlendirdi.

Gaziemir Belediyesi, Bayan Müşavere Merkezi’nde verdiği hizmetlerle, dayanağa gereksinim duyan bayanların yanında yer alıyor. Toplumsal hizmet uzmanı, uzman psikolog ve avukatın vazife yaptığı merkezde, bayanlara toplumsal, ruhsal ve hukuksal dayanak veriliyor; farkındalık çalışmaları ve güçlendirici küme çalışmaları yapılıyor. Merkezde, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü’ne özel olarak 15 bayanın katıldığı küme çalışması yapıldı. Tanışma ve ısınma oyunuyla başlayan aktiflikte, Toplumsal Hizmet Uzmanı Damla Yeşilçimen iştirakçilere 25 Kasım’ın tarihini, manasını ve değerini anlattı. Damla Yeşilçimen, şiddet, bayana yönelik şiddet, şiddet tipleri, şiddet gören bayanların başvurabileceği kurum ve kuruluşlar hakkında bayanlara ayrıntılı olarak bilgi verdi. Bayanların sahip oldukları hakları anlatan Yeşilçimen, ulusal ve milletlerarası mukavelelerin bayanlara sağladığı garantileri de anlattı.

Yeşilçimen’in sunumun akabinde Uzman Psikolog Yağmur Cumert eşliğinde küme terapisi yapan bayanlar, olumsuz hislerini söz ettiler. Bu olumsuz hislerin dışa vurulmasının sağlanması için kâğıtlara yazan bayanlar, bahçede yakılan ateşte bu kâğıtları yaktılar. İştirakçilere EMDR Terapisi’nden uyarladığı “ışık çemberi” çalışmasını uygulayan Cumert, biteral uyarımlarla, bayanların hissettikleri olumlu hislerin güçlenmesini sağladı. Olumlu hislerini kâğıtlara yazan bayanların, bu kâğıtları zeytin ağacına asmasıyla küme çalışması son buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu