Haber

EMEP Bursa’dan Teksif üyesi işçilere dayanışma

BURSA (İGFA) – TEKSİF üyesi 4 bin 500 emekçinin başlatmış olduğu grevle ilgili açıklama yapan Emek Partisi Bursa Vilayet Örgütü, Yeşim Tekstil’de hakları için greve çıkan Teksif üyesi emekçilerle dayanışma çağırısı yaptı.

İşçi sınıfı son yılların en makus vakitlerini yaşamaktadır denilen açıklamada, pandemi sürecinde herkesin konutlara kapatılırken canları hiçe sayılarak personellerin üretim alanlarına gönderildiğinin altı çizilen açıklamada, “İktidar ve sermaye sınıfı azdırdıkları enflasyonla personellere hayatı çekilmez hale getirdi. Son bir yılda elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan artırımlar yüzde 200’ün üzerine çıktı. ENAG tarafından yapılan araştırmaya nazaran yıllık enflasyon oranı yüzde 185. Kolay bir market poşeti 500 lirayla dolmuyor. Artık otomobil üzere 36 ay taksitle mont satılıyor. Yoksulluğun bu derece yaygınlaştığı süreçte Bursa’nın en esaslı kuruluşlarından Alamaxtex’te (Yeşim Tekstil) 4500 emekçiyi ilgilendiren toplu kontrat süreci 1 Ağustos’ta başladı. Teksif Sendikasının %25 olarak tabir ettiği artırım oranı bile işveren tarafından kabul edilmeyerek, personellere yüzde 5 artırım dayatıldı. Bu dayatma ve yoksulluk fiyatını kabul etmeyen çalışanlar ve Teksif sendikası aldığı kararla 40 yıllık fabrikada grev kararı alarak grevi başlattı” tabirleri kullanıldı.

4 bin 500 emekçi kendilerinin ve çocuklarının geleceğine sahip çıkmak için greve çıktığı belirtilen açıklamada, ,şçilerin yaşadığı yoksulluğun yüzde 25 değil yüzde 100 artırım yapılsa bile karşılamak mümkün olmadığı vurgulanırken, Yeşim Tekstil’de hakları için greve çıkan Teksif üyesi çalışanlarla dayanışmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu