Ekonomi

Capgemini, pazardaki yavaşlama nedeniyle ilk çeyrek satışlarında düşüş bildirdi

Çok uluslu Fransız şirketi Capgemini, pazardaki yavaşlama nedeniyle 2024 yılının ilk çeyreğinde satışlarında düşüş yaşadı. BT danışmanlığı alanında uzmanlaşan firma, yılın ilk üç ayında %3,5’lik bir düşüşle toplam 5,53 milyar Avro (5,92 milyar $) gelir elde ettiğini açıkladı. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemindeki 5,73 milyar Avro’dan daha düşük.

Capgemini CEO’su Aiman Ezzat, bu gerilemenin beklendiğini ifade ederek şunları söyledi: “Beklendiği gibi, pazar ilk çeyrekte yavaşlamaya devam etti ve büyüme çukurunun artık geride kaldığını teyit ediyoruz.” İleriye dönük olarak şirket için iyimser bir bakış açısı paylaşan Ezzat, pazarın “4. çeyrekte cazip bir çıkış büyüme oranına doğru kademeli olarak toparlanmasını ve 2025’te daha somut bir ivme kazanmasını” bekliyor.

Şirket aynı zamanda bu çeyrekte %3,5’lik bir düşüşle 5,66 milyar Avro’ya gerileyen sipariş rezervasyonlarında da bir düşüş gördü. Buna ek olarak, Capgemini’nin işgücü bir önceki yıla göre %6 oranında azaldı ve Mart sonu itibariyle mevcut çalışan sayısı 337.200 oldu.

Capgemini’nin grup gelirlerinin %28’ini oluşturan Kuzey Amerika’da şirket gelirlerinde %7,1’lik bir düşüş yaşandı. Bu, 2023’ün dördüncü çeyreğindeki %6,6’lık düşüşü takip ediyor. İlk çeyrekte karşılaşılan zorluklara rağmen Capgemini, 2024 yılının geri kalanı için mali görünümünü korudu.

Belirtilen döviz kuru 1 $ karşılığı 0,9341 €’dur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu