Ekonomi

Çalışma Bakanlığı’ndan sözleşmeli personele kadro açıklaması

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, düzenlemeyle halihazırda misyonda bulunan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dahil) ve birtakım kurumsal sözleşmeli personel ile mahalli yönetimlerde misyon yapan yaklaşık 197 bin kontratlı işçi mühlet aranmaksızın çabucak kadroya geçirilecek.

Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline nazaran istihdam edilen kontratlı öğretmenler, sıhhat işçisi ve din vazifelileri de müddet aranmaksızın çabucak takıma geçirilecek.

Kapsama giren kontratlı işçi isteğe bağlı olarak takıma geçebilecek. Takıma geçmek istemeyenlerin hakları misyonları sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak.

Dört yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi yahut kurumlar ortası nakli yapılabilecek.

Mahalli yönetimlerde birebir kaidelerde takıma geçirilen kontratlı işçinin yalnızca mahalli yönetimler ortasında yer değiştirebilmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda, kamudaki yaklaşık 520 bin kontratlı çalışandan 424 bininin memur takımlarına atanabilmesine imkan sağlanıyor.

Kapsam dışı olanlar

Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden kısmi vakitli ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri işçi, akademik işçi, KİT çalışanı, sanatkarlar, meclis danışmanları, Sıhhat Bakanlığı yöneticileri ile işçisinin tamamı kontratlı olan kurumlarda çalışanlar takıma geçiş kapsamı dışında kalacak.

Yeni istihdam edilecek kontratlı personel

Yeni istihdam edilecek kontratlı işçiler bakımından ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B hususu, kontratlı istihdamın temel desteği haline getirilecek.

Böylece mevzuat karmaşasının giderilmesi, kamuya giren kontratlı işçinin 3 yıl kontratlı olarak vazife yaptıktan sonra memur takımlarına atanması, atandıktan sonra da 1 yıl mühletle kurum içi yahut kurumlar ortası naklinin yapılamaması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu