Ekonomi

Bodrum’da sebze meyve tarlasında drone ile havadan ilaçlama yapıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde belediyeye ait tarımsal ilaçlama ve gübrelemede kullanılan drone ile tarlada havadan ilaçlama yapıldı.

Mumcular Mahallesi’ndeki bir sebze ve meyve tarlasında, tarladaki çalışmalar belediye yetkilileri tarafından harita sistemiyle havadan kısa sürede ilaçlandı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, gazetecilere belediye olarak üreticiye destek amacıyla zirai ilaçlama drone’unu bir ay önce hizmete aldıklarını söyledi.

Drone ile üreticilere sıvı ilaçlama ve gübreleme hizmeti verdiklerini anlatan Yılmaz, “Ücretsiz ilaçlama yapıyoruz. Drone yaklaşık 10 litre sıvı kapasitesine sahip. Yaklaşık 10 dönüm araziyi ilaçlayan ve gübreleyen bir uçak. 10 dakikada iniş yapıyoruz. Bu sayede yakıt ve personel maliyetlerinden tasarruf ediyoruz. Aynı zamanda ürünlerin zarar görmemesini hedefliyoruz.” söz konusu.

Yılmaz, zeytinlik, meyve ve mandalina bahçeleri ile hububat mahsullerinin üreticilerin ihtiyacı doğrultusunda gübreleme ve ilaçlama için drone kullandıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu