Haber

Başkan İmamoğlu açıkladı… İstanbul için yeni karar!

İSTANBUL (İGFA) –İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde alınan yeni kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

Başkan İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı binalar için ‘hızlı tarama’ yolunun artık 2000 yılından sonra dahil edildiğini duyurdu.

2000 yılından önce yapılan binalara öncelik vereceklerini vurgulayan Lider İmamoğlu, yaptığı paylaşımda, “İBB ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen hızlı tarama yöntemi ile kiracı ve 2000 yılından sonra yapılan yapılar için de başvuru yapılabiliyor. 2000 yılından önce inşa edilen binalara öncelik vererek.”

İBB YAPI TESPİT PROJESİ NEDİR?

Hızlı Tarama ile 2000 yılı öncesi yapılan binalarda ikinci seviye değerleme yöntemleri kullanılarak en kısa sürede sarsıntı risk durumları belirlenmektedir. Başta Avcılar ve Silivri ilçelerinde başlayan bu çalışma, bugüne kadar 37 ilçeye yayılmıştır. İstanbul’un ilçeleri ve bugüne kadar İstanbul genelinde 107.077 bina ziyaret edilmiş ve bunların 29.323’ü incelenmiştir.

Bu çalışma kapsamında:
· Kolon sıvası çıkarılarak beton alım okuması,
Kolon betonu sıyırılarak donatı çapı ve korozyon tayini,
Kolon-kiriş ve kat ölçüleri alınarak kat planının çizilmesi,
Donatı tarama cihazı ile kolon-perde donatı aralığının belirlenmesi,
Yapının dış boyutlarının ve düzensizliklerinin belirlenmesi,
süreçler ve bilgiler toplanır. Bu veriler bir algoritma ile analiz edilerek her bina için “deprem güvenlik oranı” belirlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu