Haber

Başkan Biden, eşcinsel evliliği koruyan yasayı onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, uzun süredir tartışılan ‘eşcinsel evlilik hakkını yasal olarak korumak için’ maddesine imza attı. Biden, “Amerika sadece bazıları için değil, herkes için eşitlik, özgürlük ve adalet yolunda hayati bir adım atıyor. Aşk aşktır, hak doğrudur” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Beyaz Saray bahçesinde binlerce kişinin katıldığı imza töreninde Amerikalı şarkıcı ve LGBT hakları aktivisti Cyndi Lauper, “True Colors” şarkısını seslendirdi.

Lauper şarkı söylemeye başlamadan önce “Bu sefer aşk kazandı” dedi.

Eşcinsel evlilik, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yasallaştırıldı. Bunu Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzbinlerce eşcinsel evlilik izledi.

Ancak Biden yönetimi, şu anda muhafazakar çoğunluğa sahip ABD Yüksek Mahkemesi’nin bu kararı bozabilmesi ihtimaline karşı “Evliliğe Saygı” yasasını onayladı. Haziran ayında Yüksek Mahkeme, ABD’de kadınların kürtaj hakkını savunan yasanın iptali anlamına gelen bir karara imza attı.

Yasaya göre, evlilik artık “bir erkek ve bir kadın arasında kurulan” bir birliktelik olarak tanımlanmıyor.

Tasarı, geçen hafta Kongre oylamasında hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların ender desteğini aldı.

Temsilciler Meclisi’nin 39 Cumhuriyetçi üyesi Demokratların yanı sıra maddeye destek verirken, 169 Cumhuriyetçi karşı oy kullandı.

Senato’da yasa 36’ya karşı 61 oyla kabul edildi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, yasanın “milyonlarca LGBTQI+ çifte haklar ve güvenceler vererek iç huzuru sağlayacağını” söyledi. Jean-Pierre, eşcinsel olduğunu açıkça ifade eden ilk Beyaz Saray sözcüsüydü.

ABD’deki kamuoyu yoklamaları da halkın çoğunluğunun eşcinsel evliliği desteklediğini gösteriyor.

Yeni yasa, eyaletlerin eşcinsel evliliği yasallaştırmasını gerektirmiyor, ancak evliliğin gerçekleştiği eyalette geçerli olduğu sürece diğer eyaletlerde tanınmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu