Haber

Ayrılıkçı Sih vaiz Amritpal Singh Hindistan’da gözaltına alındı

YENİ Hindistan’da ayrılıkçı görüşleri ile tanınan Sih vaiz Amritpal Singh, haftalardır polis tarafından gözaltında tutuluyor.

Pencap eyalet polisinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, eyaletteki ayrılıkçı Khalistan hareketinin destekçilerinden Sih Vaiz Singh’in 18 Mart’tan bu yana arandığı hatırlatıldı.

Paylaşımda, Singh’in sabah saatlerinde Punjab’ın Moga kentinde ibadet ettiği bir Sih tapınağından çıktıktan sonra gözaltına alındığı belirtildi.

Polis yetkilileri, ülkenin kuzeybatısındaki Pencap’ta gözaltına alınan Singh’in kuzeydoğudaki Assam eyaletinin Dibrugarh bölgesine götürüldüğünü duyurdu.

Yetkililer, Singh’in mahkemeye çıkana kadar burada gözaltında tutulacağını söyledi.

Öte yandan destekçileri Singh’in yakalanmadığını belirterek polise teslim oldu.

Singh’i bulma operasyonu

Hindistan medyasında Singh’in ayrılıkçı grup “Waris Punjab De”nin (Pencap Mirasçıları) lideri olduğu iddia ediliyor.

Polis yetkilileri, “kaçak” ilan ettiği Singh’i bulmak için 18 Mart’tan bu yana Pencap’ta kapsamlı operasyonlar yürütüyordu.

Polisin 20 Mart’ta düzenlediği operasyonda tüm Punjab’ın interneti kesildi. Operasyonlarda Singh’e destek veren yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

Pencap’taki operasyona tepki gösteren İngiltere’deki Khalistan hareketinin destekçileri, Londra’daki Hindistan Yüksek Komisyonu önünde toplanarak “Khalistan” yazılı pankartlar taşıdı ve binanın balkonuna Hindistan bayrağını indirdi. Hindistan Dışişleri Bakanlığı da İngiltere’nin Hindistan Yüksek Komiser Yardımcısı Christina Scott’ı bakanlığa çağırdı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco kentindeki Hindistan Konsolosluğu’na düzenlenen baskınlarda binanın bazı camları kırıldı ve bazı çalışanlar yaralandı. Saldırının faillerinin Sih protestocular olduğu iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu