Haber

Almanya’da ‘Nehirden denize’ sloganı yasaklandı

Almanya’da Filistin yanlısı gösterilerde kullanılan “Nehirden denize” sloganının Bavyera eyaletinde yasaklandığı bildirildi. Münih Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, güncellenen hukuki değerlendirmenin Samidun derneğinin yasaklanması kararına dayandığı belirtildi.

Bavyera savcılığı ve polisi, slogan tek başına kullanılsa dahi, kullanılan dil ne olursa olsun ‘terör örgütü işaretlerinin kullanılması’ suçundan soruşturma başlatabiliyor. Alman Ceza Kanunu’na göre bu tür sloganların kullanılması halinde 3 yıla kadar hapis veya para cezası uygulanabilecek.

SLOGAN NE ANLAMA GELİYOR?

“Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak” sloganının kökeni 1960’lı yıllara dayanıyor. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) o dönemde kullandığı slogan, Filistin’in Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e, yani İsrail topraklarına kadar tamamen özgürleştirilmesinin amaçlandığını ifade ediyordu.

Britanya İşçi Partisi, Filistin yanlısı bir mitingde yaptığı konuşmada “nehir ile deniz arasında” ifadesini kullanan milletvekili Andy McDonald’ı görevden uzaklaştırdı. İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Filistin yanlısı gösterileri “nefret yürüyüşleri” olarak nitelendirdi ve sloganın “İsrail’i ortadan kaldırmaya yönelik şiddetli bir arzunun göstergesi olarak yorumlanması gerektiğini” savundu.

“Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak” sözlerinin yer aldığı paylaşımının ardından takımdan ihraç edilen ve ardından ‘affettirilen’ futbolcu El Ghazi, “Vicdanen sessiz kalamam” dedi.

Son olarak ABD Kongresi’nin alt meclisi olan Temsilciler Meclisi, Kongre’nin tek Filistinli üyesi Demokrat Parti Michigan Milletvekili Rashida Tlaib’in İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin açıklamalarından dolayı kınama kararı aldı. Kararda, Tlaib’in “Nehirden denize Filistin özgür olacak” sloganını kullanmasına atıf yapıldı. (DIŞ HABER)

otlukbeli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu