Haber

Almanya, Rusya’yı Yeni START nükleer anlaşmasına geri dönmeye çağırdı

Almanya, Rusya’yı ABD ile imzaladığı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasına (New START) geri dönmeye davet etti.

Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Konferansı’nda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, New START’ın ABD ile Rusya arasında kalan son nükleer silah kontrol anlaşması olduğunu belirtti.

Rusya’yı bu konuda ABD ile diyaloğu sürdürmeye davet eden Baerbock, New START’ın ikili bir anlaşma olduğunu da hatırlatarak, “Ancak bu anlaşma aynı zamanda bu gezegendeki her devlet için küresel istikrar ve güvenliğin garantörüdür. Vladimir Putin geri Yeni BAŞLANGIÇ. “Sizi geri dönmeye ve ABD ile diyaloğu bir anlaşma üzerinde yeniden başlatmaya çağırıyoruz. Bunun tüm dünyadaki hepimize fayda sağlayacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Baerbock ayrıca BM İnsan Hakları Konseyi’nin Ukrayna soruşturma komitesinin görev süresinin uzatılmasını talep etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri ile kıta ortası nükleer balistik füze yeteneklerini kısıtlamayı amaçlayan New START anlaşmasına katılımını askıya aldığını duyurdu.

Yeni BAŞLAT sözleşmesi

ABD’nin 1991 yılında Sovyetler Birliği ve 1993 yılında Rusya Federasyonu ile imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” anlaşması, iki ülke arasında yürürlükte olan son nükleer anlaşmadır. Washington ve Moskova.

Anlaşma, uzun menzilli nükleer savaş başlıkları ve füzelere kısıtlamalar getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık sözleşme 5 Şubat 2021’de sona ermişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmayı 5 yıl süreyle uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzaladı. ABD yönetimi de anlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de açıkladı.

haber-cayirova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu