Haber

AB’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışanların sayısında büyük artış

Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma kurumu Frontex, bu yılın ekim sonu itibarıyla 331 bin 600 kişinin yasa dışı yollardan AB’ye girmeye çalıştığını açıkladı.

Frontex bugün yaptığı açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre AB’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışanların sayısında yüzde 18’lik bir artış olduğuna dikkat çekti.

Paylaşılan verilere göre, yıl başından bu yana 143 bin 600 sınır geçiş girişimiyle Orta Akdeniz, AB’ye ulaşmak isteyen göçmen ve mültecilerin en önemli rotası olmaya devam ediyor.

Bu arada AB’nin sınır savunma teşkilatı da bu yıl en büyük artışın Batı Afrika Rotası’nda tespit edildiğine dikkat çekti. Yıl başından bu yana bu rota üzerinden Kanarya Adaları’na yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 27 bin 730 kişinin kimliği belirlendi.


Frontex’e göre yalnızca Ekim ayında 13 bin kişi Kanarya Adaları’na yasa dışı yollarla girmeye çalıştı. Fotoğraf: H.Bilbao/Europa Press/ABACA/picture Alliance

Bunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95’lik bir artışa karşılık geldiği belirtilirken Frontex, yalnızca ekim ayında 13 bin kişinin Kanarya Adaları’na yasa dışı yollardan girmeye çalıştığına dikkat çekti.

Frontex’in paylaştığı bu veriler, AB’ye yasa dışı yollardan girmeye çalıştığı tespit edilenlerin sayısını yansıtıyor. Ayrıca bu veriler, bu kişilerin mülteci mi, yoksa sistematik olmayan göçmen mi olduğunu göstermiyor.

KNA/DA, TY

haber-babaeski.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu