İş

ABD TÜFE verileri, Alibaba’da sürpriz değişim, yurt içi işsizlik verileri: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verileri büyük önem taşıyor. Yatırımcılar bu rakamların Fed’in 2023’ün geri kalanına ilişkin faiz oranı rotasına ilişkin belirsizliği gidermeye yardımcı olacağını umuyor. Öte yandan Arm’ın merakla beklenen halka arzını belirtilen aralığın üst sınırında veya bunun üzerinde fiyatlandırmayı düşündüğü bildirilirken, Alibaba bir açıklama yaptı. Çin’de genişleyen şirketin planlanan yeniden yapılanmasından önce beklenmeyen bir değişiklik. TCMB ve TÜİK işsizlik ve güncel istikrar verilerini açıklarken Borsa İstanbul’dan da tedbir haberleri gelmeye devam ediyor.

1. Vadeli işlemler yükselişe işaret ediyor

Yatırımcılar önümüzdeki günlerde gelecek bir dizi yeni ekonomik veriyi beklerken, ABD hisse senedi vadeli kontratları önceki haftanın son seansında yeşile döndü ve karlarını artırdı.

Dow%0,2, S&P 500%0,4 ve Nasdaq 100Yüzde 0,5 arttı.

Cuma, 30 paylaşım Dow Jones Endüstriyel Ortalamasıgösterge %0,2 arttı S&P 500ve teknoloji yüklü Nasdaq Kompozit yaklaşık %0,1 arttı. Ancak üç ana endeks de haftayı düşüşle kapattı.

Şimdi dikkat; Yatırımcılar, bu hafta ABD’den bir dizi ekonomik verinin açıklanmasıyla birlikte, bu rakamların Fed’in para politikasında izleyeceği yol hakkında bazı ipuçları vereceğini umuyor. En son veriler; Dünyanın en büyük ekonomisinin yaklaşık bir buçuk yıldır faiz artırımına rağmen dirençli kaldığını gösteren bu durum, Fed’in bu yıl yeni bir artış yapabileceği yönündeki beklentileri güçlendirdi.

2. ABD veri takvimi bu hafta başında TÜFE rakamlarını yayınlayacak

Fed politika yapıcıları ve piyasalar enflasyonun Fed’in %2 hedefinin tam tersi yönünde düştüğüne dair işaretler ararken tüketici fiyatları bu hafta gündemde olacak.

Ekonomistler, kısmen elektrik maliyetlerindeki son artıştan kaynaklandığını söylüyor yıllık başlık tüketici fiyat endeksi (TÜFE)’nin bir önceki aydaki %3,2 seviyesinden Ağustos ayında %3,6’ya yükselmesi bekleniyor. Aylık olarak ise ölçüm Temmuz ayındaki %0,2 artışın ardından %0,6’ya yükselmesi bekleniyor. Yiyecek ve yakıt gibi değişken öğeleri hariç tutan temel bilgiler yıllık olarak%4,3’e yavaşlayacak ve aylık olarak%0,2 seviyesinde sabit kalacağı varsayılmaktadır.

Çarşamba günkü TÜFE raporunun ardından Fed yetkilileri, 19-20 Eylül’deki toplantı öncesinde iki ayrı aylık tüketici fiyat verilerini gözden geçirecek. Toplantıya “veriye bağlı” olacağı sözünü veren Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini %5,25 ile %5,50 aralığında sabit tutacağı tahmin ediliyor.

Bu hafta enflasyon tablosunu tamamlıyoruz üretici fiyat EndeksiVe Perakende satışRakamlar da paylaşılacak.

3.Alibaba ( 9988) bulut birimi başkanı istifa etti

Daniel Zhang, bulut bölümünün başkanlığından istifa etti ve Alibaba’nın planlanan bölünmesinin ardından onun birime başkanlık etmesini bekleyen birçok gözlemciyi şaşırttı.

Alibaba’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Eddie Yongming Wu Bölümün Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev alacağını ve aynı zamanda daha geniş grubun CEO’su olarak görev yapacağını söyledi. Hong Kong’da listelenen hisseler duyurunun ardından düştü.

Bu yılın başında Alibaba; Zhang’ın, ana faaliyet alanlarını altı ayrı birime ayırma planının bir parçası olarak firmanın CEO’luğundan istifa edeceğini söyledi. Zhang’ın ayrıca ayrı bir listeleme arayışında olacak bölünmüş bulut birimine liderlik edeceği bildiriliyor.

Alibaba, şirketinin önerilen bölünme sürecine devam etmeyi planladığını ve bulut bilişim kümesini başka bir yönetim ekibi altında ilerletme planını sürdüreceğini belirtti.

4. Renminbi toparlanıyor; yen yükseliyor

Çin Renminbisi, Çin Halk Bankası’nın beklenmedik derecede güçlü bir günlük orta nokta referans oranı belirlemesinin ardından dolar karşısında 16 yılın en düşük seviyesinden toparlandı. Bankanın hareketi, ülkenin politika yapıcılarının para biriminin son zamanlardaki zayıflığından ne kadar rahatsız olduğunun bir işaretiydi.

Çin Halk Bankası (PBoC), kara yuanıYaklaşık %2’lik bir süreç bandı belirleyen orta nokta oranı, piyasa tahminlerinin oldukça üzerinde, dolar başına 7,2148 seviyesinde bulunuyor.

PBoC, para biriminin desteklenmesine yardımcı olmak için son birkaç aydır beklenenden daha yüksek günlük referans oranları belirliyor. Çin’deki mali düzenleyiciler yaptıkları açıklamada, geçen hafta sonunda dolar karşısında 2007’den bu yana en düşük seviyesine gerileyen yuanın istikrar kazanmasına yardımcı olabileceklerine “emin” olduklarını söylediler.

Japonya’da ise yen, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo UedaSiyasi sıkılaşma umutlarını artıran yorumların etkisiyle bugün Asya’nın en iyi performans gösteren varlıkları arasında yer aldı.

Ueda yerel bir gazeteye BOJ’un faizlerin yıl sonuna kadar sıfırın altında kalıp kalmayacağına karar vermek için yeterli veriye sahip olabileceğini söyledi. Ülkedeki fiyat artışlarının bir miktar toparlandığını ifade eden Ueda, Japonya Merkez Bankası’nın neredeyse 10 yıldır devam eden negatif faiz döngüsünün sonuna yaklaşmış olabileceği yönündeki spekülasyonları artırdı.

5. Arm halka arz fiyatını aralığın en üstünde tutmayı hedefliyor

Reuters’in hafta sonu raporuna göre Arm, ilk halka arzında aradığı 54,5 milyar dolarlık tamamen seyreltilmiş değerlemeyi belirtilen aralığının en üstünde tutmak için yeterli yatırımcı desteğine yaklaşıyor.

Reuters’in konu hakkında bilgisi olan kişilere dayandırdığı haberine göre, Japon SoftBank ( 9984Gruba ait olan İngiliz çip tasarımcısı, merakla beklenen halka arzını kendi aralığının en yüksek noktasında, hatta bunun üzerinde, hisse başına 47 ila 51 dolar arasında fiyatlandırabilir.

Kaynaklar ayrıca, yatırımcıların halka arza yönelik güçlü talebi nedeniyle Arm’ın bu aralığı, değerlemesini 54,5 milyar doların üzerine çıkarabilecek bir seviyeye yükseltmeyi araştırdığını söyledi. Ancak SoftBank’in halka arzdan sonra şirketteki %90,6 hissesini korumak istemesi nedeniyle Arm’ın daha fazla hisse teklif etmeyeceği bildiriliyor.

İsmi açıklanmayan kaynaklar Reuters’e fiyat aralığına ilişkin bir kararın bu hafta verilebileceğini ve birçok yatırımcının taahhütlerinin henüz kesinleşmediği konusunda uyardığını söyledi. Hem Arm hem de SoftBank, Reuters’e yorum yapmayı reddetti.

Bu yılın en büyük halka arzı olması beklenen bu işlemde Arm, toplam hisselerin yaklaşık %10’unun satışından yaklaşık 5 milyar dolar gelir elde etmeyi umuyor.

6. TÜİK ve TCMB işsizlik ve cari açık verilerini paylaşırken Borsa İstanbul’da tedbir haberleri devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 Temmuz ayına ilişkin açıklanan işgücü bilgileri.

TÜİK verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 9,4’e geriledi. Bu oran erkeklerde yüzde 7,6, kadınlarda ise yüzde 12,9 olarak tahmin edildi.

İşgücüne katılma oranı ise %53,4 olarak kaydedildi. Temmuz ayında işgücü bir önceki aya göre 280 bin kişi artarak 34 milyon 962 bin kişiye ulaştı.

diğer taraftan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Temmuz ayına ilişkin ödeme istikrarı bilgileri açıklandı.

Temmuzda mevcut hesap 5.466 milyon dolar açık verdi. Ancak altınGüç ve elektrik hariç hesaplandığında cari süreç hesabı 717 milyon dolar fazla verdi.

Piyasalarda Borsa İstanbulTürkiye’de büyük ilgi gören halka arzlara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

Bu hafta Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında işlem gören hisse senetleri arasında yer alıyor. 14 hisseye yönelik tedbirler kaldırılacak.

EMKEL Açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri, diğer 3 hisseye uygulanan tedbirlerle birlikte 14 Eylül Perşembe günü seans sonunda sona erecek. Ayrıca GMTAS, AVTUR, LENS, ADEL10 hisse için son işlem günü 15 Eylül Cuma olacak.

Bu arada, bu hafta 5 hissenin tamamı için açığa satış, kredili işlem yasağı ve brüt takas gibi önlemler uygulanmaya başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu