Yaşam

AB İletişim Fakültesi’nde “Silikon Vadisi’nde Girişimcilik Ekosistemi” söyleşisi gerçekleştirildi

Silikon Vadisi Palo Alto’dan Ücretsiz Araştırmacı Dr. Jaynie Aydın genç Egeli iletişimciler ile bir toplantıya geldi

Palo Alto, Silikon Vadisi’nden Ücretsiz Araştırmacı Dr. Jaynie Aydın, Egeli genç iletişimcilerle bir toplantıya geldi ve Silikon Vadisi deneyimlerini paylaştı. Röportaj öncesi AB İletişim Fakültesi Dekanı Jaynie Aydın, Prof. prof. Dr. Gültekin’e ziyareti ve katkıları için, Dr. Aydın’a teşekkürler.

Ege Üniversitesi (AB) Mesleki Sohbetler kapsamında İrtibat Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tarafından “Silikon Vadisi’nde Girişimcilik Ekosistemi” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü İletişim Fakültesi Kamu Yararları ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serbest Araştırmacı Dr. Aylin Göztaş’ın yaptığı söyleşiye Silikon Vadisi Palo Alto’dan katıldı. Jaynie Aydın konuk olarak katıldı.

Silikon Vadisi’nin geniş bir alanı kapsadığına değinen Dr. Jaynie Aydın, “Silikon Vadisi, Kuzey Kaliforniya’da, San Francisco Körfez Bölgesi’nin güneyinde; Yüksek teknoloji, inovasyon, risk sermayesi ve sosyal medya şirketlerinin küresel merkezi olarak görülen bölgenin resmi olmayan adıdır. Bölge, girişimcilik ekosisteminin ve bilimsel gelişimin merkezi haline geldi. Adını mikroçiplerdeki silikondan alan Silikon Vadisi’nin başlangıcı, 1950’lerde kurulan Stanford Üniversitesi Teknoloji Parkı ve 1900’lerden itibaren o bölgede askeri ve savunma sanayisine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi olarak adlandırılabilir. Silikon tabanlı tümleşik devre, mikroişlemci, mikrobilgisayar ve daha birçok teknoloji Silikon Vadisi’nde icat edildi. Bölgede yaklaşık 500 bin teknoloji çalışanı var” dedi.

“Silikon Vadisi çalışma hayatına bakış açısını değiştiriyor”

Silikon Vadisi hakkında konuşan Dr. Aydın, “Silikon Vadisi bazı asılsız iddiaların aksine tek bir şehirde değil. Tek başına büyük bir şehir bile değil. Mountain View, Cupertino, Palo Alto, San Jose gibi birçok şehre yayılmış olan Silikon Vadisi aslında bu birkaç kentsel alanın genel adıdır. Burada belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise Silikon Vadisi’nin artık bir bölgeden çok dev bir kolu ve gelişimini temsil ettiğidir. Vadinin dev şirketleri, hızlı büyümeleri ve büyük yatırımları sayesinde artık dünyanın her yerinde. Silikon Vadisi onlar için bir tıp merkezi. Silikon Vadisi aynı zamanda genç beyinlerin çalışma hayatına bakışını değiştiren pek çok yeniliğin yükselişe geçtiği yerdir. Birçok şirkette genç yetenekler misyon üstleniyor ve eskisinden çok farklı bir verimlilik anlayışı hakim. Daha konforlu ve özgün ofisler, mesai saatleri ile sınırlandırılmayan çalışma döngüleri gibi birçok yenilik, yüksek maaşlar dışında dahi genç dahileri Silikon Vadisi şirketlerine çeken önemli unsurlar arasında yer alıyor.” Aydın ayrıca dünyanın en tanınmış Apple, Google, Facebook, Udemy, Wallit, Koding, Mobile Action, SocialWire gibi şirketlerinin Silikon Vadisi’nde yer aldığına da değindi.

Silikon Vadisi’nin çalışma hayatına kattığı bir diğer değerli anlayışın da paylaşımlı ofisler olduğunu belirten Dr. birlikte çalışmak. Bu anlayışın son yıllarda ülkemizde yükselişe geçtiğini düşünürsek Silikon Vadisi’nin bu tür konularda öncü olduğunu söyleyebiliriz. Silikon Vadisi belki de dünyadaki en rekabetçi ve dinamik çalışma alanıdır.

Sohbetin sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Dr. Aydın, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu