Ekonomi

“2053 hedefimiz, 53 gigavatlık GES kurmak”

Etkinlikte söz alan SolarVizyon Kurucusu Uğurel, kongre vesilesiyle sektör paydaşlarıyla kendi alanlarında vizyon çizmek istediklerini belirtti ve ekledi:

“Güneş enerjisi sektöründe aslında bugün önemli bir gün, 15 gigavatı geçtik kurulu güçte ve bu önemli bir başarı Türkiye için. Bugüne kadar yaptıklarımız bugünden sonra yapacaklarımızın çok küçük bölümü. Daha 100, 150, 200 gigavat gidecek bir yol haritası var Türkiye’nin. Zaten 2053 hedefimiz yaklaşık olarak 53 gigavatlık GES kurmak. Bu güzel bir hedef Türkiye için.”

Uğurel, elektrik üretiminde güneş enerjisi kullanımının toplam elektrik üretimi içerisinde yüzde 25-30’luk bir pay alacağını düşündüğünü aktararak, “Dediğim gibi konutta uygulayacağız, tarımda uygulayacağız hidroelektrik santrallerinin içine kuracağız. Kurulu güç olarak ilk defa bu yıl içinde rüzgar enerjisini geçtik. Güneş enerjisinin yüzde 25 gibi pay alacağını düşünüyorum.” dedi.

“2025’de dünya elektriğinin yarısı güneş enerjisinden sağlanacak”

Fons Solar Kurucu Ortağı Cem Aslan da etkinlikte, uluslararası Enerji Ajansı verilerini paylaştı ve 2050’de dünya elektriğinin yüzde 50’sinden fazlasının sadece güneş enerjisiyle karşılanacağını, Türkiye’de bu yönde çok önemli adımların atıldığını ve ilerleyerek bu şekilde devam edeceğini ümit ettiklerini aktardı.

“Güneş enerjisi yatırımı kurulu gücümüz 15 bin megavata ulaştı”

Mensis Enerji Kurucusu Abdullah Atalay, Türkiye’de güneşle ilgili çok logaritmik bir yatırım artışı gözlemlediklerini vurguladı:

“Güneş enerjisi yatırımıyla ilgili kurulu gücümüz neredeyse 15 bin megavata ulaştı. Bu gidişle yılda ortalama 4 ila 5 bin megavatlık bir kapasitenin devreye gireceğini düşünüyoruz. Bu da Türkiye elektrik üretim sistemi açısından oldukça kapsamlı bir gelişme olacak. Enerji Bakanlığının yapmış olduğu vizyon çalışmasıyla 2030’da yenilenebilir kaynakların, rüzgar ve güneşin yüzde 35’lik bir kapasiteye ulaşması hedefleniyor. Bu gidişle bu kapasitenin de aşılacağını düşünüyoruz. Açıkçası 2030’a kadar ben sadece güneşten kurulu gücümüzün yüzde 30 civarında oluşabileceğini çok rahatlıkla söyleyebilirim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu